Видатки бюджетних установ


Видатки бюджетних установ
Під видатками слід розуміти державні платежі, які не підлягають поверненню

Охарактеризуйте, будь ласка, класифікацію видатків бюджетних установ на придбання необоротних активів.
Спочатку визначимося із самим поняттям "видатки бюджетних установ".
Під видатками слід розуміти державні платежі, які не підлягають поверненню. Видатки поділяються на поточні та капітальні. Вони бувають відплатними, тобто здійсненими в обмін на товар чи послугу, або невідплатними (односторонніми). Категорія видатків не включає платежів в рахунок погашення державного боргу, які класифікуються як фінансування.
На сьогодні видатки здійснюються відповідно до бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №314 від 27.12.99 р. "Про внесення змін та доповнень до бюджетної класифікації" з метою запровадження Інструкції щодо складання та виконання розпису Державного бюджету України та подальшого вдосконалення бюджетної класифікації (наказ Міністерства фінансів України від 03.12.97 р. №265 "Про запровадження нової бюджетної класифікації України"), особливістю якої є чітке розмежування видатків за економічними ознаками з детальним розподілом коштів за їх предметними ознаками (заробітна плата, нарахування, всі види господарської діяльності, такі виплати населенню, як трансферти тощо). Такий розподіл дає можливість виділити захищені статті бюджету та забезпечує єдиний підхід до всіх отримувачів з точки зору виконання бюджету.
Згідно з економічною класифікацією видатків бюджету, придбання необоротних активів здійснюється за кодом 2000 "Капітальні видатки". Під капітальними видатками слід розуміти платежі з метою придбання предметів, обладнання тощо з терміном служби більше року, стратегічних і надзвичайних запасів товарів, землі, нематеріальних активів або невідплатні платежі, що передаються отримувачам з метою придбання ними подібних активів, компенсації втрат, пов'язаних з руйнуванням чи ушкодженням основних фондів.
Придбання основного капіталу (2100) передбачає витрати на нові або існуючі товари тривалого користування, які купують або створюють власними силами. Ця категорія охоплює лише витрати на товари, термін служби яких перевищує один рік. Сюди належать такі види товарів тривалого користування, як нерухомі основні фонди, в тому числі житлові споруди, меблі, обладнання, прилади, а також рухомі основні фонди - транспортні засоби, устаткування. Ця категорія охоплює також платежі, спрямовані на модернізацію, продовження термінів служби основного капіталу, підвищення його продуктивності, поліпшення віддачі основних фондів.
За кодом 2110 передбачається придбання обладнання і предметів довгострокового користування, в тому числі:
- код 2111 - придбання виробничого обладнання і предметів довгострокового користування для підприємств (установ) і для реалізації багатоцільових проектів (програм). До цієї категорії належить придбання бюджетними установами і організаціями виробничого обладнання, транспортних засобів, спецавтомобілів, приладів, машин, верстатів, бурового устаткування, геодезичних інструментів, науково-дослідних приладів, спеціальних креслярських столів та іншого виробничого обладнання довгострокового користування. Сюди також включається придбання виробничого обладнання і предметів довгострокового користування в межах виділених обсягів капітальних вкладень за багатоцільовими програмами (проектами). За цим кодом обліковуються також видатки на придбання племінної худоби, інших тварин, зокрема службових собак;
- код 2112 - придбання невиробничого обладнання і предметів довгострокового користування для підприємств (установ) і для реалізації багатоцільових проектів (програм). До цієї категорії належать видатки бюджетних установ на придбання столів, стільців, інших канцелярських меблів, меблів для дитячих та навчальних закладів, меблів для медичних та лікувально-профілактичних закладів, бібліотечних та музейних фондів, а також спеціальних меблів для закладів культури, комп'ютерної та розмножувальної техніки, спортивного обладнання, протипожежного приладдя, обладнання для їдалень, буфетів тощо, включаючи автомобілі, що використовуються на невиробничі цілі. Сюди також включається придбання предметів довгострокового користування в межах виділених обсягів капітальних вкладень по багатоцільових програмах (проектах);
- код 2120 - капітальне будівництво (придбання), з урахуванням:
- коду 2121 - будівництво (придбання) житла, в тому числі для військовослужбовців, а також державний житловий фонд;
- коду 2122 - будівництво виробничих об'єктів (крім об'єктів військового призначення);
- коду 2123 - будівництво об'єктів соціально-культурного та побутового призначення, включаючи школи, лікувально-профілактичні заклади, музеї, театри тощо;
- коду 2124 - будівництво адміністративних об'єктів;
- коду 2125 - інше будівництво, що не включене до позицій 2121-2124.
Враховуючи сучасні умови, капітальні видатки на придбання будівель (виробничого і невиробничого призначення) бюджетними організаціями та установами обліковуються за тими ж кодами, що й капітальне будівництво таких об'єктів.
За кодами 2121 - 2125 враховуються будівельні матеріали, які купують за кошти, передбачені на капітальне будівництво і використовувані під час будівельних робіт.
За кодом 2130 враховуються кошти на капітальний ремонт, реконструкцію і реставрацію, в тому числі:
- код 2131 - капітальний ремонт та реконструкція житлового фонду;
- код 2132 - капітальний ремонт та реконструкція виробничих об'єктів, обладнання;
- код 2133 - капітальний ремонт та реконструкція об'єктів соціально-культурного та побутового призначення;
- код 2134 - капітальний ремонт та реконструкція адміністративних об'єктів;
- код 2135 - реставрація пам'яток архітектури;
- код 2136 - інший капітальний ремонт.
За кодами 2131 - 2136 враховуються будівельні матеріали, які купують за кошти, передбачені на капітальний ремонт та реконструкцію і використовувані під час ремонтних робіт.
Коди 2131 - 2136 містять також обладнання до установки, а саме: готові до встановлення будівельні конструкції і деталі. До них належать металеві, залізобетонні і дерев'яні конструкції, збірні елементи, обладнання для опалювальної, вентиляційної, санітарно-технічної системи, а також обладнання та меблі, що потребують монтажу і передбачаються до встановлення (тобто те, що існує тільки вмонтованим, вбудованим, а також комплекти запасних частин такого обладнання).
Необхідно мати на увазі, що за кодами 2110 - 2130 враховуються лише витрати бюджетних установ та організацій. Видатки з бюджету на придбання основного капіталу для госпрозрахункових або інших підприємств (організацій) відносяться до категорії "Капітальні трансферти".

Немає коментарів:

Дописати коментар